2019 Konuşmacıları

 • Emma Sulkowicz (doğum yılı 1992), memleketi…
  EMMA SULKOWICZ

  EMMA SULKOWICZ

  Aktivist, Performans Sanatçısı

  Emma Sulkowicz (doğum yılı 1992), memleketi New York City’de yaşayan ve sanatla uğraşan Japon-Çin-Yahudi asıllı, Amerikalı bir sanatçıdır. 2015 senesinde Columbia Üniversitesi’nde Görsel Sanatlar alanında Lisans Derecesi almış, Whitney Müzesi Bağımsız Çalışma Programında stüdyo sanatı okumuş ve 2018 senesinde Sanat ve Tasarım Müzesi Van Lier Bursuna hak kazanmıştır. Belki de Columbia Üniversitesi’ndeki son senesinde hazırladığı tez çalışması olan “Yatak performansı (Taşı O Ağırlığı)” tez çalışmasıyla tanınmaktadır. Bu çalışması için Columbia kampüsünde saldırganı ile aynı okula gittiği süre boyunca yanında bir yurt şiltesi taşıdığı bir dayanıklılık performans sanatı çalışması icra etmiştir. Aralarında Milli Kadınlar Örgütü Cesur Kadın Ödülü (2016) ve Susan B. Anthony Ödülü (2014), Birleşik Devletler Öğrenci Birliği Yılın Milli Öğrenci Hareketi Başlatıcısı Ödülü (2015), Feminist Çoğunluğu Vakfı ve Ms. Magazine’nin Harika Kadın Ödülü (2015) ile Heal Me Too Festivali’nin Trailblazer Ödülü (2019) bulunmak üzere pek çok ödül kazanmıştır.

 • Bankacılık sektörünün efsane isimlerinden…
  AKIN ÖNGÖR

  AKIN ÖNGÖR

  Garanti Bankası Eski CEO’su ve Selendi Şarapları Kurucusu

  Bankacılık sektörünün efsane isimlerinden Akın Öngör, 2003 yılına kadar Garanti Bankası Yönetim Kurulu Murahhas Üyeliği ve Garanti Bank International, Garanti Moskova, Garanti Sigorta ve Garanti Teknoloji’nin Yönetim Kurulu Başkanlığını yaptı.

  Bu dönem içinde Türk Amerikan İş Konseyi Yönetim Kurulu Başkanlığı ve İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı Yönetim Kurulu üyeliği yaptı.

  1994’te ODTÜ takdir ödülü, 1999’da ülkeye ve üniversiteye katkıları nedeniyle “ODTÜ Üstün Hizmet Ödülü” aldı. Önde gelen ekonomi dergi ve gazeteleri tarafından birçok defa “en başarılı yönetici” ödülü aldı. 2009’da Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından “Vakıf İnsanı” ödülüne layık görüldü.

  Halen CEO Club başkanlığı yapmaktadır. WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı), Boğaziçi Üniversitesi Vakfı ve TED İstanbul Koleji Vakfı Mütevelli Üyesidir.

  Profesyonel iş hayatından ayrıldıktan sonra Akhisar’da kurduğu bağlarında şato usulu Selendi marka kaliteli şarap yapımına başlamıştır. Ayrıca “ia orana” isimli Pasifik Okyanusu anılarını anlattığı bir kitap ile Garanti Bankası Genel Müdürlüğü döneminde liderlik ettiği müthiş başarı öyküsünü kaleme aldığı “Benden Sonra Devam” isimli bir kitap çıkarmıştır.

 • Doğu Londralı olan Dave, New York’taki Pratt…
  DAVE TROTT

  DAVE TROTT

  Reklamcı ve Yazar

  Doğu Londralı olan Dave, New York’taki Pratt Enstitüsü’nde reklamcılık okumak için Rockerfeller Bursu kazandı. Ağırlıklı olarak Carl Ally Inc’te eğitim aldı ve BMP’de John Webster ile çalışmak için Londra’ya geri döndü. 1980’de burada Ortak Yaratıcı Direktör pozisyonuna geldi ve 1980 yılında Gold Greenlees Trott (GGT) şirketini kurmak için BMP’den ayrıldı.

  GGT,  Campaign tarafından “Agency of the Year” ve Ad Age tarafından “Most Creative Agency in the World” unvanlarına layık görüldü. 1990 yılında Saatchi&Saatchi’nin genel müdürleriyle birlikte Brainsfair Sharky Tortt’u; 1993’teyse Walsh Trott Chick Smith’i kurdu. Walsh Trott Chick Smith’in 2005 yılında The Gate’le birleşmesiyle birlikte yeni yapının başkanı oldu ve 2014 yılına kadar bu görevde kaldı.

  Hayat boyu sürdürdüğü başarısıyla sebebiyle D&AD’den President’s Award’a layık görülen Dave’in Creative Mischief, Predatory Thinking ve MediaCat Kitapları’nca da Türkçe’ye kazandırılan 1+1=3 isimli üç de kitabı bulunuyor.

  70’lerde D&AD Creative Workshop isimli bir atölye kuran Dave, o günden bu yana yüzlerce genç yaratıcının eğitimine katkı sağlamış ve yetiştirdiği isimler Londra’nın en yüksek seviyesindeki kreatif direktör ve eğitimcilere dönüşmüştür.

 • Feryal Özel, Üsküdar Amerikan Lisesi'nden…
  FERYAL ÖZEL

  FERYAL ÖZEL

  Astronomi ve Astrofizik Bölümü Profesörü, Arizona State Üniversitesi

  Feryal Özel, Üsküdar Amerikan Lisesi’nden mezun olduktan ve 1996 yılında Columbia Üniversitesi’nde Fizik ve Uygulamalı Matematik eğitimini okul ikinciliği ve “Yüksek Onur Derecesi” ile almasının ardından, 1997’de Kopenhag “Niels Bohr Institute”‘de fizik üzerine yüksek lisansını bitirdi. 2002 yılında da Harvard Üniversitesi’nde astrofizik üzerine doktorasını tamamlayan Özel, adının ilk kez 2003 yılında dünyanın en tanınmış bilim insanları ile birlikte “Büyük fikirler” listesine alınmasıyla tanındı. 2002 yılında NASA İleri Araştırmalar Enstitüsü’nde görev yaptı. 2005’te profesör olan Feryal Özel evli ve iki çocuk annesi olup, birçok ödül, takdir ve burs kazanmış, Türkiye ve dünya basınına haber olmuştur. Feryal Özel halen Arizona Üniversitesi’nde çalışmalarını sürdürmektedir.

 • Hossein Houssaini, dijital reklamcılık…
  HOSSEIN HOUSSAINI

  HOSSEIN HOUSSAINI

  Ho/Pe Advisory, Kurucu ve Reklam Teknolojileri Uzmanı

  Hossein Houssaini, dijital reklamcılık sektöründe çeşitli şirket ve forumlar için danışmanlık görevi yürütmektedir.
  Prohaska Consulting Danışmanlık Konseyi, Programmatic Pioneers Danışmanlık Kurulu ve CMO’lardan üst düzey Veri Bilimcilerine kadar Akıllı Veri Pazarlama sektörünün uç noktasında yer alan sektör liderlerinin bulunduğu en kapsamlı uluslararası grup olan i-com.org topluluğunun küresel kurulu gibi kurullarda görev almıştır.
  Girişimciliğe koyulmadan önce Havas Grubu için yaklaşık dört yıl boyunca Programmatic Solutions Küresel Başkanlığı görevini icra etmiştir. Buradayken Havas ile Universal Music Group arasındaki küresel müzik verisi ittifakının kurulmasına destek olmuş ve uluslararası müşterilerin dijital dönüşümünü organize etmiştir.
  Hossein, ilk eğitim müfredatı “100% Programmatic” ile dünya çapında 15.000 üzerinde katılımcının sertifika almasını sağlayan küresel bir eğitim programı olan Havas University’nin kurucuları arasında yerini almıştır.
  2017 ve 2018 senelerinde ExchangeWire’nin AdTech Yılın İnsanı aday listesine girmiştir!

 • Bir etkileşim tasarımcısı ve…
  JOHN ZIMMERMAN

  JOHN ZIMMERMAN

  Yapay Zekâ ve İnsan-Bilgisayar Etkileşimi Profesörü, Carnegie Mellon Üniversitesi

  Bir etkileşim tasarımcısı ve araştırmacısı olan John Zimmerman, Carnegie Mellon Üniversitesi İnsan-Bilgisayar Etkileşimi Fakültesi’nde Tang Family profesörü olarak görev yapmaktadır. John etkileşim tasarımı, hizmet inovasyonu, tasarım teorisi ve herkes için tasarım konularında dersler vermektedir. Araştırma konuları şu dört alana yayılmaktadır: akıllı sistemlerle etkileşim, kendin için tasarım, sosyal programlama yoluyla kamu hizmeti inovasyonu ve tasarım yoluyla araştırma. Araştırmaları; cisimleri, muhtemel geleceği keşfetme mekanizmaları haline getirme süreciyle bağlantılıdır. John tasarım sorgulamasının bilimsel ve mühendislik sorgulama ile nasıl entegre edileceği üzerine çalışmaktadır. HCI alanındaki özellikle tasarım yoluyla araştırma ve akıllı sistemlerle etkileşim üzerine akademik katkıları ufuk açıcıdır. John ayrıca, ‘Uygulama Yoluyla Tasarım Araştırması’ isimli kitabın yazarlarından biridir. Aynı zamanda herkesin tablet ve akıllı telefonları ile ekran kaydırabilmesi yönteminin de müşterek mucididir.

 • Leo Macias kariyerine 1993 yılında art…
  LEO MACIAS

  LEO MACIAS

  Globalden Sorumlu Kreatif Başkan, Laundry Service and Cycle

  Leo Macias kariyerine 1993 yılında art direktör olarak başladı. 20 yılını Brezilya’da geçirdiği profesyonel hayatında Latin Amerika’da Ogilvy, Publicis, Talent Marcel, Havas, DM9DDB, DDB Kolombiya’da çalıştı. Macias şimdilerde New York merkezli Laundry Service ve Cycle’ın Global CCO’luğunu yürütüyor.

  Macias’ın koleksiyonunda 32 Cannes Lions’ın yanı sıra D&AD, One Show, Clio Awards, Effie, London Festival, FIAP, Wave, El Sol, El Ojo, Profissionais do Ano, Abril Awards, Brazilian Creative Club gibi organizasyonlardan aldığı ödüller var.

 • Les Binet, Oxford Üniversitesi’nde aldığı…
  LES BINET

  LES BINET

  Adam & Eve DDB, Head of Effectiveness

  Les Binet, Oxford Üniversitesi’nde aldığı fizik eğitiminin ardından Edinburgh Üniversitesi’nde yapay zekâ alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. Buradaki araştırmaları, bilgisayar modellerinin kullanımı aracılığıyla insanların dili işleme şekillerinin incelenmesini konu almaktadır. 1987 yılında, o zamanlar ismi BMP olan reklam ajansının planlama departmanında işe başlamış, modelleme becerilerini reklam etkisinin ölçümlenmesi sorununa yöneltmiştir. Şu anda bu ajansın devamı olan adam&eveDDB’de Head of Effectiveness konumunda görevini sürdürmekte, ajansın ekonometri danışmanlığı ekibi DDB Matrix’i yönetmektedir.

 • Forbes tarafından kadın liderliği konusunda…
  SALLY HELGESEN

  SALLY HELGESEN

  Yazar ve Liderlik Koçu

  Forbes tarafından kadın liderliği konusunda dünyanın bir numarası olarak işaret edilen Sally Halgesen aynı zamanda çok satan bir yazar, konuşmacı ve liderlik koçudur. Global Gurus tarafından liderlik konusunda zirvedeki 30 isim arasında gösterilen Sally Halgesen, bu yıl itibarıyla Thinker’ın Kadınlar İçin En İyi 50 Liderlik Koçu arasına da alınmıştır.

  Sally dünyanın birçok farklı noktasından şirketlere ve üniversitelere verdiği atölyeler ve çeşitli kurum ve kuruluşlar için yaptığı keynote konuşmaların yanı sıra, Birleşmiş Milletler’e de dahiliyetin daha ön planda olduğu Afrika ve Asya ofislerinin tesis edilmesi konusunda danışmanlık vermiştir. Harvard Graduate School of Education ve Smith College’da çeşitli programlara liderlik eden Sally bunun yanı sıra Northwestern Üniversitesi, U-Nordic Stockholm ve Lauriston Institute Melbourne’de de misafir öğretim üyeliği yapmaktadır. Strategy+Business dergisine katkıda bulunan editörlerden biri olan Sally’nin MG 100 Coaching Network ve New York ve International Women’s Forum’a da üyeliği bulunmaktadır.

 • Eylül 2015’ten itibaren çalışmalarına…
  SERKANT ALİ ÇETİN

  SERKANT ALİ ÇETİN

  İstanbul Bilgi Üniversitesi, Fizik Profesörü

  Eylül 2015’ten itibaren çalışmalarına İstanbul Bilgi Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesinde devam eden Çetin Mart 2016’da Yüksek Enerji Fiziği Uygulama ve Araştırma Merkezini kurdu. 2017-2018 arasında İstanbul Bilgi Üniversitesi Rektör Yardımcısı olan Çetin 2018-2019 arasında  Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanlığı da yaptı. Deneysel Parçacık Fiziği camiasının bir araya gelmesi ve temsili konusundaki girişimiyle Deneysel Parçacık Fiziği Genel Kurulu ve Üst Kurulunun oluşması sağlandı. 2016’da Üst Kurul başkanı seçildi. CERN’de yapılan ATLAS ve CAST deneyleri ile Çin Yüksek Enerji Fiziği Enstitüsünde yapılan BES-III deneyinde ulusal koordinatör olan Çetin, Türk Hızlandırıcı Merkezi Projesinde ise üniversite temsilcisi olarak görev yaptı. Uluslararası atıf endekslerinde taranan dergilerde deneysel ve fenomenolojik birçok yayına imza atan Çetin bu yayınlarına çok sayıda atıf almıştır. Çetin 2004 yılında “Türk Fizik Derneği Profesör Şevket Erk Genç Bilim İnsanı Ödülü”nü, 2008 yılında “Türkiye Bilimler Akademisi Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı Ödülü”nü, 2015 yılında “Türk Fizik Derneği Profesör Engin Arık Bilim İnsanı Ödülü”nü, 2017 yılında ise “Türk Fizik Derneği Onur Ödülünü”nü almıştır.

 • Yaklaşık 20 yıldır L’Oréal, Universal…
  STEPHAN GARANDET

  STEPHAN GARANDET

  L'Oréal, Dijital Pazarlama Grup Başkanı & Dijitalden Sorumlu Başkan Yardımcısı

  Yaklaşık 20 yıldır L’Oréal, Universal Müzik Grubu ve Canal+’ün dijital strateji, operasyon ve marka aktivasyonlarını piyasaya öncülük eden dijital platformlar, içerik ve hizmetler yaratmak ve uygulamak yoluyla yöneten alanında öncü bir lider. Büyük resme göre düşünür, endüstri liderlerine tavsiyelerde bulunur, bir endüstrideki teknolojik yenilik ve dijital trendlerden diğer bir endüstriye de uygulanası mümkün olanları tespit eder, işin ihtiyacı doğrultusunda pazarlama ve teknik uzmanlığı harmanlar. Dünya genelinde dijital girişimlerin idaresinden, FMCG, perakende, müzik ve TV endüstrilerinin hızla değişen dijital ihtiyaçlarını desteklemeye odaklanarak bir işi büyütmekten sorumludur.

 • Ödüllü bir düşünce lideri ve kültürel…
  NAZIA DU BOIS

  NAZIA DU BOIS

  Ricebowl, Kurucu ve Strateji Başkanı

  Ödüllü bir düşünce lideri ve kültürel olarak çok yönlü bir planlayıcı olan Nazia 2008 yılında Ogilvy & Mather’ın Global Kültürel Strateji uygulamasını kurdu. 2012 yılında, Oglivy Grubu’nun Latin Amerika’da kurulmuş kreatif ajansı olan DAVID’in kurucuları arasına katıldı. Planlamanın başı olarak Nazia Asya, Afrika ve Latin Amerika’daki hızla büyüyen piyasalardaki gençliğe odaklanarak global tüketiciler hakkında stratejik uzmanlık görüşü sunmaktadır. Çin, Birleşik Krallık ve Brezilya’da yaşamış bir kişi olarak Nazia en güçlü markaların insanların farklı değer sistemleri konusunda gerçek bir farkındalık sahibi olanlar olduğuna ve kültürel şartların tüketici tercihlerinde belirleyici olduğuna inanır. Global köklere sahip planlayıcı bir beyin olarak üzerinde çalıştığı her işe hem kültürel akışkanlık hem de doğal bir global bakış açısı getirir.

 • Entertainment Technology Center (ETC) çatısı…
  YVES BERGQUIST

  YVES BERGQUIST

  AI Researcher and Neuroscientist at USC’s Entertainment Technology Center

  Entertainment Technology Center (ETC) çatısı altında yürütülen “Medyada yapay zeka ve nörobilim” projesinin direktörü olarak görev alan Yves Bergquist, proje kapsamında ekibiyle birlikte yapay zeka ve nörobilimden faydalanarak medya ve eğlence sektörü için bir sonraki neslin uygulamalarını geliştiriyor. Bergquist’in araştırma konuları arasında film, TV ve müzikte anlatım ve “ilginçlik” model yapılarına makine zekasının uygulanması ve sosyal medya ve fMRI verileri kullanılarak seyirci duyguları için nörobiyolojik modeller oluşturulması da var. Bergquist ayrıca 2019 yılında beta sürümü yayınlanacak Corto isimli bir AI startup’ının da kurucusu ve CEO’su pozisyonunda. Corto medya içerikleri, seyirciler ve bu ikili arasındaki bilişsel ilişkiyle ilgili derin öngörülerin medya ve eğlence şirketleri tarafından geliştirilmesi için hayata geçirilen kapsamlı bilgi motoru. 2019’un Mart ayında yayınlanan 300 sayfayı aşkın bir rapor kaleme alan Bergquist’in, “Medya ve Eğlence sektöründe Yapay Zeka: bir ilk okuma” adlı çalışması hakkında detaylı bilgi için www.etcenter.org ziyaret edilebilir.

 • Tom, dünyanın en büyük medya ajanslarından…
  TOM CURTIS

  TOM CURTIS

  MediaCom UK, Kreatif Başkan

  Tom, dünyanın en büyük medya ajanslarından biri olan MediaCom Beyond Advertising şirketinin İngiltere’deki başkanıdır. Londra’da bulunan şirkette, İngiltere’deki müşteriler ve uluslararası müşteriler ile çalışan yaklaşık 100 içerik uzmanından oluşan bir ekibe başkanlık etmektedir. Sektörde yaklaşık 20 yıllık tecrübesi bulunan Tom, kariyerinin 18’inci yılını MediaCom’da geçirmektedir. Mesleğe bir planlamacı olarak başlayan Tom, yaratıcı direktör, yönetici ortak ve MediaCom Beyond Advertising’in başkanlığı gibi rolleri üstlenmeden önce 10 yıl önce MediaCom’un ilk yaratıcı ekibinin oluşturulmasına yardımcı oldu. Markaların dünyada oynayabileceği olumlu rol konusunda tutkulu ve samimi olan Tom, bugün ve gelecekte sektörü etkileyen sorunlar konusunda dobra bir yaklaşımdan hoşlanmaktadır.