Marketing Day

7 Kasım, Çarşamba

 • Barry Schwartz ekonomi ve psikolojinin ilişkisi…
  BARRY SCHWARTZ

  BARRY SCHWARTZ

  Psikolog; Sosyal Teori ve Davranış Bilimleri Profesörü; Yazar

  Barry Schwartz ekonomi ve psikolojinin ilişkisi üzerine çalışmalara sahiptir, tespit ettiği sarsıcı kavramları günlük yaşama uyarlamaktadır.

   

  2015 yılında yayımlanan “Why We work” adlı kitabında çalışmanın hayatımızdaki önemini ve işlevinden bahsetmektedir. Çalışmanın kültürümüze nasıl yansıdığını ve çalışma hayatını daha verimli hale getirerek bunun hayatta çizdiğimiz yola nasıl fayda sağlayabileceğini okurlarına anlatmaya çalışmaktadır. 2011 yılında yayımlanan “Practical Wisdom: The Right Way to Do the Right Thing” adlı kitabında akıl kavramı üzerine fikirlerini paylaşmıştır.

  2005’te yayımlanan “The Paradox of Choice: Why More Is Less” adlı kitabında ise okurlarına seçim yapabilmenin öneminden ve önümüzde birçok seçeneğin olmasının aslında kararsız kalabilmemizden ve bize göre en doğruyu tercih etsek dahi bundan tatmin olamama durumunun kaçınılmazlığı konularından bahsetmiştir. Kitabın 14 dilde çevirisi yapıldı, Business Week ve Forbes Magazine tarafından o senenin en başarılı iş kitapları arasında gösterildi.

  Barry  halen UC Berkeley’s Haas School of Business’te öğretim üyesidir. Yayımlanmış 10’dan fazla kitabı ve meslek dergilerinde yayımlanan 100’den fazla makalesi vardır. National Science Foundation, The Alfred P. Sloan Foundation ve MacArthur Foundation tarafından çalışmalarına bağış sağlanmıştır. Amerikan Psikoloji Derneği ve Amerikan Psikoloji Bilimi Örgütü’nün üyesidir.

  The New York Times, The New York Times Magazine, the Chronicle of Higher Education, Parade Magazine, USA Today, Advertising Age, Slate, Scientific American, The New Republic, Newsday, the AARP Bulletin, the Harvard Business Review ve The Guardian gibi dergilerde birçok makalesi yayımlanmıştır. Birçok radyo yayınına katılmıştır ve geniş kitlelere seslenmiştir. 5 bin kişiden fazlaya hitap ettiği birçok konuşma gerçekleştirmiştir. Bu kitlelerin arasında İngiliz ve Hollanda siyasileri; sağlık, bireysel finans, restoranlar, süpermarketler, tüketici elektroniği, ofis ekipmanları, yazılım geliştirme, e-ticaret, reklam, sanat ve eğlence, ev aletleri ve askeri ile ilgili sektörler ve firmaların yöneticileri ve çalışanları yer almaktadır. Kendisine göre modern toplumdaki karar verememe sorunu birçok yerde mevcuttur ve çözülmesi gereken bir durumdur.

 • Nicola Mendelsohn 2013’ten beri Facebook’un…
  NICOLA MENDELSOHN

  NICOLA MENDELSOHN

  Facebook EMEA, Başkan Yardımcısı

  Nicola Mendelsohn 2013’ten beri Facebook’un Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’dan sorumlu başkan yardımcısıdır.

  İngiltere’de DCMS ve BEIS kuruluşlarında Yaratıcı Endüstriler Konseyinde eşbaşkandır. Diageo firmasında bağımsız direktör olarak görev almaktadır ve Londra Belediye Başkanı’na danışmanlık veren ekibin parçasıdır.

  2015 senesinde kreatif endüstrisine katkılarından dolayı İngiltere’de CBE ödülüne layık görülmüştür.

  Reklamcılık kariyerine BBH’ta başlamış, Grey London’da yönetim kurulunda devam etmiştir.

  2008 yılında Karmarama’da yönetim kurulu başkanı olmuştur.

  Bu görevlerinin yanısıra, IPA’da ilk kadın başkan, Kadın Reklamcılar ve İletişim Londra kulübünde de yönetim kurulunda yer almaktadır.

   

 • Bernard Marr, işletme alanında uluslararası…
  BERNARD MARR

  BERNARD MARR

  Dünyaca Tanınmış Stratejik İş ve Teknoloji Danışmanı, Yazar

  Bernard Marr, işletme alanında uluslararası düzeyde çok satan bir yazar, şirketler ve hükümetler için stratejik danışman ve ana konuşmacıdır. İş performansı, dijital dönüşüm ve iş dünyasındaki verilerin akıllı kullanımı söz konusu olduğunda, dünyanın en saygın uzmanlarından birisidir.

  Bernard, Dünya Ekonomik Forumu’na (Davos’a) düzenli olarak katkıda bulunmakta ve makalelerinin milyonlar tarafından okunduğu Forbes, Huffington Post ve LinkedIn için haftalık köşe yazıları yazmaktadır. Bunun yanı sıra, Bernard’ın uzman yorumları, The Times, The Guardian, The Financial Times, CFO Magazine ve Wall Street Journal gibi yüksek profilli yayınlarda olduğu gibi TV ve radyoda da (örneğin BBC News, Sky News ve BBC World) düzenli olarak yer almaktadır.

  Bernard, Twitter, Facebook ve SlideShare’de güçlü bir figür olmanın yanı sıra, dünyanın lider profesyonel ağı LinkedIn’de 1,2 milyon takipçisiyle de önemli bir sosyal medya fenomenidir. Hatta, Bernard, LinkedIn tarafından, iş hayatı alanında dünyanın en iyi 5 kanaat önderlerinden biri olarak kabul edilmektedir.

  Uluslararası çok satanlar kategorisinde yer alan “Veri Stratejisi” (Data Strategy), “Büyük Veri İş Başında” (“Big Data in Practice”), “Büyük Veri” (“Big Data”), “Temel İş Analitiği” (“Key Business Analytics”), “Temel Performans Göstergeleri” (“Key Performance Indicators”), “Akıllı Şirket” (“The Intelligent Company”), “Performansı Yönetmek ve Sunmak” (“Managing and Delivering Performance”) ve “Stratejik Performans Yönetimi” (“Strategic Performance Management”) de dâhil 15 kitap ve yüzlerce yüksek profilli rapor ve makale yazmıştır. Kitapları 15’den fazla dile çevrilmiştir, Amazon en çok satan pozisyonunda 1. sıraya pek çok kez layık görülmüş ve CMI Yönetim Kitabı ödülü ve WHSmith en iyi iş kitabı ödüllerini kazanmıştır.

  Bernard, bunlarla sınırlı olmamak üzere, Accenture, Astra Zeneca, İngiltere Merkez Bankası, Barclays, BP, Cisco, DHL, Fujitsu, Gartner, HSBC, IBM, Jaguar Land Rover, Mars, Savunma Bakanlığı , Microsoft, NATO, The Home Office, NHS, Oracle, Orange, Tetley, T-Mobile, Toyota, İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri, SAP, Shell, Birleşmiş Milletler, Walgreens Alliance Boots ve Walmart’ın da dâhil olduğu dünyanın en tanınmış kuruluşlarının birçoğu ile çalışmış ve bu kuruluşlara danışmanlık yapmıştır.

   

  Şirket

  Bernard Marr & Co, aşağıdaki alanlarda yazı, konuşma, danışmanlık, eğitim ve araştırma hizmetleri sunan dünya lideri bağımsız bir düşünce kuruluşu ve danışmanlık kuruluşudur:

  • Strateji
  • Temel Performans Göstergeleri ve metrikleri
  • Büyük Veri, Analitik ve Yapay Zeka
  • Performans Yönetimi
  • Yönetim ve Liderlik

  Bernard Marr & Co, sunduğumuz hizmetleri iletmemize yardımcı olan bir serbest uzmanlar ağı işletmektedir.
  Şirket 20 yıl önce Bernard Marr tarafından kurulmuştur. Bir süre için, Gelişmiş Performans Enstitüsü olarak tanınmaktaydı, ancak müşteri geri bildirimlerini ve istişareleri takiben daha kişisel bir marka haline getirildi.

   

   

 • Moran Cerf, Kellogg İşletme Fakültesinde ve…
  MORAN CERF

  MORAN CERF

  Nörobilimci ve İşletme Profesörü, Kellogg School of Management

  Moran Cerf, Kellogg İşletme Fakültesinde ve Northwestern Üniversitesindeki nörobilim programında nörobilim ve işletme profesörü olarak çalışmaktadır.

  Dr.Cerf aynı zamanda karmaşık sistemler enstitüsünün bir üyesi ve MIT Media Lab’de ise misafir öğretim üyesidir.

  Çalışmalarında psikolojimizin, davranış değişikliklerinin, duygunun, karar vermenin ve hayallerin altında yatan mekanizmaları anlamak için nörobilim yöntemlerini kullanmaktadır.

  Çalışmaları örneğin şu tip soruları ele almaktadır: “Beynimizdeki bilinçli algılar nasıl oluşmaktadır?”, “Duygularımızı nasıl kontrol edebiliriz?” ve “İçeriği ilgi çekici bulup bulmayacağımızı hangi beyin mekanizmaları belirler?”

  Son zamanlardaki odak noktası, karar verme sürecinin altında yatan nörolojik mekanizmalar olmuştur. Bu sayede, gelecekteki seçimlerimizi tahmin etmeye ve kararlarımızda ne kadar özgür olduğumuzu araştırmaya yönelik yeni bir bakış açısı sunmaktadır. Takdir gören çalışmalarında, Prof. Cerf, hastanın beynine yerleştirilen elektrotları kullanmakta ve münferit sinir hücrelerinin aktivitesini kaydederek beyin ameliyatı geçiren hastaları incelemektedir. Bu nedenle de, çalışmaları beynimizi direkt olarak içten gözlemleyerek psikolojimizi anlamanın yeni bir yolunu sunmaktadır.

  Dr. Cerf, Tel-Aviv Üniversitesi’nden Fizik alanında lisans derecesi ve Felsefe alanında yüksek lisans derecesi almıştır ve Caltech’te de nörobilim alanında doktora yapmıştır.

  Çok sayıda patenti vardır ve eserleri, Nature and Journal of Neuroscience gibi geniş kapsamlı akademik dergilerin yanı sıra  Scientific American Mind, Wired, New Scientist gibi popüler bilim dergilerinde ve diğer mecralarda yayınlanmıştır.
  PopTech, TED, TEDx, Google Zeitgeist, DLD ve diğer yerlerde yaptığı halka açık konuşmalarla araştırmalarının çoğunu halkın erişimine açmış ve milyonlarca izlenme sayısına ulaşmış ve çok sayıda takipçi toplamıştır.

  Buna ek olarak, Öğretim iyileştirme ödülü ve mükemmellik için prestijli başkanlık ödülü de dahil olmak üzere çalışmaları için çeşitli ödüllere layık görülmüştür. Kısa bir süre önce “40 yaşın altında önde gelen 40 profesörden biri” seçilmiştir.

  Dr. Cerf’in akademik kariyeri öncesinde, yaklaşık on yıllık bir iş hayatı olmuştur; bilgisayar güvenliği (bilgisayar korsanı olarak), ilaç, telekom, moda, yazılım geliştirme ve yenilik araştırmalarında çeşitli görevler üstlenmiştir.

  Dr. Cerf, Amerikan Film Enstitüsü’nün (AFI) Alfred P. Sloan profesörüdür; burada, filmde bilim üzerine yıllık senaristlik dersi vermektedir ve CBS’nin “Bull” ve “Limitless”i, USA Network’ün “Falling Water”ı gibi çeşitli TV şovlarına ve daha fazlasına ve çeşitli  Hollywood filmlerine danışmanlık yapmaktadır.

 • “The Wallet Allocation” ve “Why Loyalty…
  LERZAN AKSOY

  LERZAN AKSOY

  Fordham University, Pazarlama Profesörü ve Yazar

  “The Wallet Allocation” ve “Why Loyalty Matters” kitaplarıyla New York Times en çok satanlar listesine girmiştir. Müşteri deneyimi, müşteri memnuniyeti ve müşteri sadakati konularında dünya çapında üne sahiptir.

  Yaptığı araştırmalar, kendisine dünya çapında birçok ödül kazandırmıştır. 2007 yılında Türkiye’de en başarılı genç bilim insanı seçilmiştir. 2012 yılında ise uluslararası sınırların yönetimine katkı sağlayan araştırmalarının ödülü olarak hayatboyu geçerliliği olan Yönetim Onur Ödülüne layık gösterilmiştir. Topluma sağladığı araştırmalarla ve eğitimlerle  Koç Üniversitesi ve Fordham Universitesi tarafından ödüllere layık görülmüştür.

  Aksoy, Fordham Universitesi’nde pazarlama üzerine dersler vermektedir; lisans programının yardımcı dekanı olarak görevine devam etmektedir.

 • New York Times çok satanlar listesine giren…
  TIMOTHY KEININGHAM

  TIMOTHY KEININGHAM

  St. John University, Pazarlama Profesörü; Rockbridge Associates, Strateji ve Müşteri İlişkileri Direktörü

  New York Times çok satanlar listesine giren “The Wallet Allocation Rule” kitabının yazarı Dr. Tim Keiningham, müşteri deneyimi yönetimi konusunda dünya çapında bir üne sahiptir.

  Müşteri deneyimi alanında yapmış olduğu araştırma sayesinde 12’den fazla saygın ödüle layık görülmüştür. Amerikan Pazarlama Topluluğu’nun kendisine layık gördüğü ödül her sene sadece bir kişiye verilen çok özel bir ödüldür.

  New York’ta yer alan St. John’s Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak görevine devam etmektedir. Rockbridge Associates firmasında çalışmaya başlamadan önce, dünyanın en büyük araştırma şirketlerinden biri olan Ipsos’ta 17 sene boyunca birçok pozisyonda çalışmıştır. Ipsos’taki son 7 senesini Küresel Stratejiden Sorumlu Direktör’ü olarak geçirmiştir.

 • Simon Ruda, BIT’nin İçişleri Bakanlığı,…
  SIMON RUDA

  SIMON RUDA

  Behavioural Insights Team, İç İşleri ve Uluslararası Programlar Direktörü

  Simon Ruda, BIT’nin İçişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Savunma Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü gibi birçok devlet kurumu ile birlikte yürüttüğü çalışmalardan sorumludur. Latin Amerika, Asya ve Avrupa’da toplam 12 ülkenin BIT ile sürdürülen çalışmaları da yönetmektedir.

  BIT’nin kurucularından olan Simon’ın kamu politikası ve davranış değişikliği konularında 10 seneden fazla tecrübesi vardır. Bu süre boyunca İngiltere’de birçok bakanlıkla çalışmıştır, dünyanın farklı yerlerinde eğitimler vermiştir. BIT’de çalışmaya başlamadan önce başbakanlık ofisinde strateji ekibinde yer almıştır. Bir süre Pakistan’da Dışişleri Bakanlığına bağlı analist olarak görev yapmıştır. Bu görevinden önce de İngiliz avam kamarasına bağlı olarak danışmanlık görevini sürdürmüştür. Kariyerine pazarlama stratejisti olarak başlayan Simon pek çok global marka ile çalışmış ve araştırmalar yapmıştır.

 • Matteo Rinaldi, Garrison Grubu için bir Ortak ve…
  MATTEO RINALDI

  MATTEO RINALDI

  Garrison Group, Partner ve Bölge Direktörü

  Matteo Rinaldi, Garrison Grubu için bir Ortak ve Bölge Direktörüdür. Danone, Efes, Carlsberg, Ikea, Sanofi, Visa, Revlon, Aksigorta ve pekçok diğerleri için danışmanlık projelerinde yer almıştır. Son zamanlarda, Matteo İtalya, Brezilya ve Güney Afrika’da çeşitli spor kulüpleri ile birlikte, spor kulüplerini yaşam tarzı ikonlarına dönüştürmek için eşsiz bir metodoloji geliştirmek üzere çalışıyor.

  Matteo ayrıca İtalya’daki en iyi işletme okullarından birinde (LUISS Guido Carli) Misafir profesör olarak görev yapmaktadır ve Ayrıca Dartmouth’taki Tuck School of Business’dan (ABD Ivy League), İtalya’daki çeşitli üniversitelere (BS Sole24Ore ve LIUC), ABD’de Plymouth State Üniversitesi, İstanbul,  Türkiye’de Kadir Has Üniversitesi’ne kadar birçok yerde konferanslar vermiştir.

  Türkiye ve Romanya’da sayısız makalenin yayınlanmış bir yazarıdır, çeşitli pazarlama kitapları yazmaya katkıda bulunmakta ve şimdi kendi kitabı üzerinde çalışmaktadır. Bir yıldan fazla bir süre yaşadığı Türkiye de dahil on ikiden fazla pazarda çalışmıştır, ve şu anda Afrika pazarında ve Güney Amerika’da danışmanlık işini genişletmeye odaklanmıştır. Danışmanlık sektörüne katılmadan önce L’Oreal’ın pazarlama ekibi ve Coca-Cola İtalya’nın satış ekibi için çalışmıştır.