Marketing Day

7 Kasım, Çarşamba

 • Barry Schwartz ekonomi ve psikolojinin ilişkisi…
  BARRY SCHWARTZ

  BARRY SCHWARTZ

  Psikolog; Sosyal Teori ve Davranış Bilimleri Profesörü; Yazar

  Barry Schwartz ekonomi ve psikolojinin ilişkisi üzerine çalışmalara sahiptir, tespit ettiği sarsıcı kavramları günlük yaşama uyarlamaktadır.

   

  2015 yılında yayımlanan “Why We work” adlı kitabında çalışmanın hayatımızdaki önemini ve işlevinden bahsetmektedir. Çalışmanın kültürümüze nasıl yansıdığını ve çalışma hayatını daha verimli hale getirerek bunun hayatta çizdiğimiz yola nasıl fayda sağlayabileceğini okurlarına anlatmaya çalışmaktadır. 2011 yılında yayımlanan “Practical Wisdom: The Right Way to Do the Right Thing” adlı kitabında akıl kavramı üzerine fikirlerini paylaşmıştır.

  2005’te yayımlanan “The Paradox of Choice: Why More Is Less” adlı kitabında ise okurlarına seçim yapabilmenin öneminden ve önümüzde birçok seçeneğin olmasının aslında kararsız kalabilmemizden ve bize göre en doğruyu tercih etsek dahi bundan tatmin olamama durumunun kaçınılmazlığı konularından bahsetmiştir. Kitabın 14 dilde çevirisi yapıldı, Business Week ve Forbes Magazine tarafından o senenin en başarılı iş kitapları arasında gösterildi.

  Barry  halen UC Berkeley’s Haas School of Business’te öğretim üyesidir. Yayımlanmış 10’dan fazla kitabı ve meslek dergilerinde yayımlanan 100’den fazla makalesi vardır. National Science Foundation, The Alfred P. Sloan Foundation ve MacArthur Foundation tarafından çalışmalarına bağış sağlanmıştır. Amerikan Psikoloji Derneği ve Amerikan Psikoloji Bilimi Örgütü’nün üyesidir.

  The New York Times, The New York Times Magazine, the Chronicle of Higher Education, Parade Magazine, USA Today, Advertising Age, Slate, Scientific American, The New Republic, Newsday, the AARP Bulletin, the Harvard Business Review ve The Guardian gibi dergilerde birçok makalesi yayımlanmıştır. Birçok radyo yayınına katılmıştır ve geniş kitlelere seslenmiştir. 5 bin kişiden fazlaya hitap ettiği birçok konuşma gerçekleştirmiştir. Bu kitlelerin arasında İngiliz ve Hollanda siyasileri; sağlık, bireysel finans, restoranlar, süpermarketler, tüketici elektroniği, ofis ekipmanları, yazılım geliştirme, e-ticaret, reklam, sanat ve eğlence, ev aletleri ve askeri ile ilgili sektörler ve firmaların yöneticileri ve çalışanları yer almaktadır. Kendisine göre modern toplumdaki karar verememe sorunu birçok yerde mevcuttur ve çözülmesi gereken bir durumdur.

 • Nicola Mendelsohn 2013’ten beri Facebook’un…
  NICOLA MENDELSOHN

  NICOLA MENDELSOHN

  Facebook EMEA, Başkan Yardımcısı

  Nicola Mendelsohn 2013’ten beri Facebook’un Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’dan sorumlu başkan yardımcısıdır.

  İngiltere’de DCMS ve BEIS kuruluşlarında Yaratıcı Endüstriler Konseyinde eşbaşkandır. Diageo firmasında bağımsız direktör olarak görev almaktadır ve Londra Belediye Başkanı’na danışmanlık veren ekibin parçasıdır.

  2015 senesinde kreatif endüstrisine katkılarından dolayı İngiltere’de CBE ödülüne layık görülmüştür.

  Reklamcılık kariyerine BBH’ta başlamış, Grey London’da yönetim kurulunda devam etmiştir.

  2008 yılında Karmarama’da yönetim kurulu başkanı olmuştur.

  Bu görevlerinin yanısıra, IPA’da ilk kadın başkan, Kadın Reklamcılar ve İletişim Londra kulübünde de yönetim kurulunda yer almaktadır.

   

 • Ayşegül Şahin, 2002 yılında Rochester…
  AYŞEGÜL ŞAHİN

  AYŞEGÜL ŞAHİN

  ABD Merkez Bankası FED Makroekonomi ve Parasal Çalışmalar, Başkan Yardımcısı

  Ayşegül Şahin, 2002 yılında Rochester Universitesi’nde Ekonomi doktorasını tamamlamıştır. FED’den önce Purdue Universitesi’ne bağlı Krannert Graduate School of Management’ta Profesör Asistanı olarak yer almıştır.

  Şahin, Küresel ekonomik kriz sırasında yürüttüğü ilham verici market analizi çalışmalarıyla bilinmektedir. “The Labor Market in The Great Recession” ve “Mismatch Unemployment” adlı makaleleri iktisat politikası konularına eleştirel bir bakışla yaklaşmıştır. Yakın dönemdeki araştırmaları maaş ve para dinamikleri, işgücü piyasasında cinsiyetin sonuca etkisi ve girişimciliğin düşüşe geçişi üzerine olmuştur. Şahin’in makaleleri bilim mecrasında ve Economist, Wall St. Journal ve NY Times gibi popüler basımda da yayımlanmıştır.

 • Tom, dünyaca tanınmış “business” lideri…
  TOM DOCTOROFF

  TOM DOCTOROFF

  J. Walter Thompson, Asya-Pasifik Bölgesi CEO’su; Prophet, Kültürel İçgörü Direktörü

  Tom, dünyaca tanınmış “business” lideri ve küresel marka yaratıcısıdır. Dünyanın en geniş küresel pazarlama ve iletişim çalışmalarını yürüten J. Walter Thompson’ın Asya-Pasifik bölgesi CEO’sudur. Aynı zamanda Billions, What Chinese Want ve Twitter is Not a Strategy kitaplarının yazarıdır. CNBC, NBC, Bloomberg, Financial Times, Bloomberg BusinessWeek, The Wall Street Journal ve New York Times’da yorumculuk yapmaktadır.

 • Moran Cerf, Kellogg İşletme Fakültesinde ve…
  MORAN CERF

  MORAN CERF

  Nörobilim Uzmanı; İşletme Profesörü, Kellogg School of Management

  Moran Cerf, Kellogg İşletme Fakültesinde ve Northwestern Üniversitesindeki nörobilim programında nörobilim ve işletme profesörü olarak çalışmaktadır.

  Dr.Cerf aynı zamanda karmaşık sistemler enstitüsünün bir üyesi ve MIT Media Lab’de ise misafir öğretim üyesidir.

  Çalışmalarında psikolojimizin, davranış değişikliklerinin, duygunun, karar vermenin ve hayallerin altında yatan mekanizmaları anlamak için nörobilim yöntemlerini kullanmaktadır.

  Çalışmaları örneğin şu tip soruları ele almaktadır: “Beynimizdeki bilinçli algılar nasıl oluşmaktadır?”, “Duygularımızı nasıl kontrol edebiliriz?” ve “İçeriği ilgi çekici bulup bulmayacağımızı hangi beyin mekanizmaları belirler?”

  Son zamanlardaki odak noktası, karar verme sürecinin altında yatan nörolojik mekanizmalar olmuştur. Bu sayede, gelecekteki seçimlerimizi tahmin etmeye ve kararlarımızda ne kadar özgür olduğumuzu araştırmaya yönelik yeni bir bakış açısı sunmaktadır. Takdir gören çalışmalarında, Prof. Cerf, hastanın beynine yerleştirilen elektrotları kullanmakta ve münferit sinir hücrelerinin aktivitesini kaydederek beyin ameliyatı geçiren hastaları incelemektedir. Bu nedenle de, çalışmaları beynimizi direkt olarak içten gözlemleyerek psikolojimizi anlamanın yeni bir yolunu sunmaktadır.

  Dr. Cerf, Tel-Aviv Üniversitesi’nden Fizik alanında lisans derecesi ve Felsefe alanında yüksek lisans derecesi almıştır ve Caltech’te de nörobilim alanında doktora yapmıştır.

  Çok sayıda patenti vardır ve eserleri, Nature and Journal of Neuroscience gibi geniş kapsamlı akademik dergilerin yanı sıra  Scientific American Mind, Wired, New Scientist gibi popüler bilim dergilerinde ve diğer mecralarda yayınlanmıştır.
  PopTech, TED, TEDx, Google Zeitgeist, DLD ve diğer yerlerde yaptığı halka açık konuşmalarla araştırmalarının çoğunu halkın erişimine açmış ve milyonlarca izlenme sayısına ulaşmış ve çok sayıda takipçi toplamıştır.

  Buna ek olarak, Öğretim iyileştirme ödülü ve mükemmellik için prestijli başkanlık ödülü de dahil olmak üzere çalışmaları için çeşitli ödüllere layık görülmüştür. Kısa bir süre önce “40 yaşın altında önde gelen 40 profesörden biri” seçilmiştir.

  Dr. Cerf’in akademik kariyeri öncesinde, yaklaşık on yıllık bir iş hayatı olmuştur; bilgisayar güvenliği (bilgisayar korsanı olarak), ilaç, telekom, moda, yazılım geliştirme ve yenilik araştırmalarında çeşitli görevler üstlenmiştir.

  Dr. Cerf, Amerikan Film Enstitüsü’nün (AFI) Alfred P. Sloan profesörüdür; burada, filmde bilim üzerine yıllık senaristlik dersi vermektedir ve CBS’nin “Bull” ve “Limitless”i, USA Network’ün “Falling Water”ı gibi çeşitli TV şovlarına ve daha fazlasına ve çeşitli  Hollywood filmlerine danışmanlık yapmaktadır.

 • “The Wallet Allocation” ve “Why Loyalty…
  LERZAN AKSOY

  LERZAN AKSOY

  Fordham University, Pazarlama Profesörü ve Yazar

  “The Wallet Allocation” ve “Why Loyalty Matters” kitaplarıyla New York Times en çok satanlar listesine girmiştir. Müşteri deneyimi, müşteri memnuniyeti ve müşteri sadakati konularında dünya çapında üne sahiptir.

  Yaptığı araştırmalar, kendisine dünya çapında birçok ödül kazandırmıştır. 2007 yılında Türkiye’de en başarılı genç bilim insanı seçilmiştir. 2012 yılında ise uluslararası sınırların yönetimine katkı sağlayan araştırmalarının ödülü olarak hayatboyu geçerliliği olan Yönetim Onur Ödülüne layık gösterilmiştir. Topluma sağladığı araştırmalarla ve eğitimlerle  Koç Üniversitesi ve Fordham Universitesi tarafından ödüllere layık görülmüştür.

  Aksoy, Fordham Universitesi’nde pazarlama üzerine dersler vermektedir; lisans programının yardımcı dekanı olarak görevine devam etmektedir.

 • New York Times çok satanlar listesine giren…
  TIMOTHY KEININGHAM

  TIMOTHY KEININGHAM

  St. John University, Pazarlama Profesörü; Rockbridge Associates, Strateji ve Müşteri İlişkileri Direktörü

  New York Times çok satanlar listesine giren “The Wallet Allocation Rule” kitabının yazarı Dr. Tim Keiningham, müşteri deneyimi yönetimi konusunda dünya çapında bir üne sahiptir.

  Müşteri deneyimi alanında yapmış olduğu araştırma sayesinde 12’den fazla saygın ödüle layık görülmüştür. Amerikan Pazarlama Topluluğu’nun kendisine layık gördüğü ödül her sene sadece bir kişiye verilen çok özel bir ödüldür.

  New York’ta yer alan St. John’s Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak görevine devam etmektedir. Rockbridge Associates firmasında çalışmaya başlamadan önce, dünyanın en büyük araştırma şirketlerinden biri olan Ipsos’ta 17 sene boyunca birçok pozisyonda çalışmıştır. Ipsos’taki son 7 senesini Küresel Stratejiden Sorumlu Direktör’ü olarak geçirmiştir.

 • Luke Williams, Qualtrics’te Kullanıcı…
  LUKE WILLIAMS

  LUKE WILLIAMS

  Qualtrics, (CX) Müşteri Deneyimi Direktörü - NYT Best Seller Yazarı

  Luke Williams, Qualtrics’te Kullanıcı Deneyimi (CX) Departmanı başkanıdır. Aynı zamanda ödüllü bir araştırmacı ve New York Times ve USA Today’in en çok satanlar listesindeki “The Wallet Allocation Rule” ile Bookscan’in en çok satanlar listesindeki “Why Loyalty Matters” kitaplarının yazarıdır. Bir istatistikçi ve metodolojist olan Luke CX, müşteri memnuniyeti, müşteri sadakati, müşteri yatırımının dönüştürülmesi, strateji ve mantıksal analiz alanlarında bir düşünce lideridir. Luke’un çalışmaları Harvard Business School Case Study dahil olmak üzere birçok akademik ve ticari dergilerde yayınlanmıştır.

  Luke, Qualtrics’ten önce AECOM’da Müşteri Hizmetlerinden Sorumlu Kurumsal Başkan Yardımcısı olarak görev yapmıştır. Global müşteri geri bildirimleri ölçümü, analizi ve kavramasından sorumlu olmuştur. Ondan önce ise Ipsos Loyalty’de Araştırma Yöntemleri Başkanı, Danışmanlık Müdürü, Mali Hizmetlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı gibi birçok pozisyonda bulunmuştur.

  Luke, Marketing Research Association (MRA) ve CXPA üyesidir. İngiltere’deki Durham Üniversitesi’nde Araştırma Yöntemleri Bölümü’nde master yapmıştır.

 • Simon Ruda, BIT’nin İçişleri Bakanlığı,…
  SIMON RUDA

  SIMON RUDA

  Behavioural Insights Team, İç İşleri ve Uluslararası Programlar Direktörü

  Simon Ruda, BIT’nin İçişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Savunma Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü gibi birçok devlet kurumu ile birlikte yürüttüğü çalışmalardan sorumludur. Latin Amerika, Asya ve Avrupa’da toplam 12 ülkenin BIT ile sürdürülen çalışmaları da yönetmektedir.

  BIT’nin kurucularından olan Simon’ın kamu politikası ve davranış değişikliği konularında 10 seneden fazla tecrübesi vardır. Bu süre boyunca İngiltere’de birçok bakanlıkla çalışmıştır, dünyanın farklı yerlerinde eğitimler vermiştir. BIT’de çalışmaya başlamadan önce başbakanlık ofisinde strateji ekibinde yer almıştır. Bir süre Pakistan’da Dışişleri Bakanlığına bağlı analist olarak görev yapmıştır. Bu görevinden önce de İngiliz avam kamarasına bağlı olarak danışmanlık görevini sürdürmüştür. Kariyerine pazarlama stratejisti olarak başlayan Simon pek çok global marka ile çalışmış ve araştırmalar yapmıştır.