AKIN ÖNGÖR

Garanti Bankası Eski CEO’su ve Selendi Şarapları Kurucusu

Bankacılık sektörünün efsane isimlerinden Akın Öngör, 2003 yılına kadar Garanti Bankası Yönetim Kurulu Murahhas Üyeliği ve Garanti Bank International, Garanti Moskova, Garanti Sigorta ve Garanti Teknoloji’nin Yönetim Kurulu Başkanlığını yaptı.

Bu dönem içinde Türk Amerikan İş Konseyi Yönetim Kurulu Başkanlığı ve İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı Yönetim Kurulu üyeliği yaptı.

1994’te ODTÜ takdir ödülü, 1999’da ülkeye ve üniversiteye katkıları nedeniyle “ODTÜ Üstün Hizmet Ödülü” aldı. Önde gelen ekonomi dergi ve gazeteleri tarafından birçok defa “en başarılı yönetici” ödülü aldı. 2009’da Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından “Vakıf İnsanı” ödülüne layık görüldü.

Halen CEO Club başkanlığı yapmaktadır. WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı), Boğaziçi Üniversitesi Vakfı ve TED İstanbul Koleji Vakfı Mütevelli Üyesidir.

Profesyonel iş hayatından ayrıldıktan sonra Akhisar’da kurduğu bağlarında şato usulu Selendi marka kaliteli şarap yapımına başlamıştır. Ayrıca “ia orana” isimli Pasifik Okyanusu anılarını anlattığı bir kitap ile Garanti Bankası Genel Müdürlüğü döneminde liderlik ettiği müthiş başarı öyküsünü kaleme aldığı “Benden Sonra Devam” isimli bir kitap çıkarmıştır.