DAVE TROTT

Reklamcı ve Yazar

Doğu Londralı olan Dave, New York’taki Pratt Enstitüsü’nde reklamcılık okumak için Rockerfeller Bursu kazandı. Ağırlıklı olarak Carl Ally Inc’te eğitim aldı ve BMP’de John Webster ile çalışmak için Londra’ya geri döndü. 1980’de burada Ortak Yaratıcı Direktör pozisyonuna geldi ve 1980 yılında Gold Greenlees Trott (GGT) şirketini kurmak için BMP’den ayrıldı.

GGT,  Campaign tarafından “Agency of the Year” ve Ad Age tarafından “Most Creative Agency in the World” unvanlarına layık görüldü. 1990 yılında Saatchi&Saatchi’nin genel müdürleriyle birlikte Brainsfair Sharky Tortt’u; 1993’teyse Walsh Trott Chick Smith’i kurdu. Walsh Trott Chick Smith’in 2005 yılında The Gate’le birleşmesiyle birlikte yeni yapının başkanı oldu ve 2014 yılına kadar bu görevde kaldı.

Hayat boyu sürdürdüğü başarısıyla sebebiyle D&AD’den President’s Award’a layık görülen Dave’in Creative Mischief, Predatory Thinking ve MediaCat Kitapları’nca da Türkçe’ye kazandırılan 1+1=3 isimli üç de kitabı bulunuyor.

70’lerde D&AD Creative Workshop isimli bir atölye kuran Dave, o günden bu yana yüzlerce genç yaratıcının eğitimine katkı sağlamış ve yetiştirdiği isimler Londra’nın en yüksek seviyesindeki kreatif direktör ve eğitimcilere dönüşmüştür.