LES BİNET

Adam & Eve DDB, Etkililik Başkanı

Les, Oxford’da aldığı fizik eğitiminin ardından Edinburgh Üniversitesi’nde yapay zeka alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. Buradaki araştırması, insanların dili işleme şekli üzerine çalışacak bilgisayar modellerinin kullanımına odaklanmıştır. 1987 yılında, modelleme becerilerini reklam etkilerinin ölçülmesi sorununa çevirdiği BMP Hesap Planlama departmanına katılmıştır. Şu anda adam&eve DDB Etkililik Başkanı görevini sürdürmekte ve ağın ekonometri danışmanlığı olan DDB Matrisi’ni yürütmektedir.

Yıllar içinde Les, aralarında AXA, Barclaycard, Heinz, Nestlé, Phillips, Unilever, Virgin ve Volkswagen’in de bulunduğu çok çeşitli büyük müşterilerle çalışmıştır. Ayrıca, yarışma tarihi boyunca en çok IPA Reklam Etkililiği Ödülü kazanan kişi olarak, ajansın etkililik itibarının tesis edilmesinde de önemli bir yere sahip olmuştur.

2001 yılından bu yana, IPA’nın Yaratıcılık Değeri Grubu’nda görev alarak etkililiğin daha geniş bir pazarlama topluluğunda teşvik edilmesine yardımcı olmaktadır. 2004’te, reklam sektöründeki hizmetlerinden dolayı IPA Onursal Üyesi olarak seçilmiş ve 2005’te ise, IPA Ödülleri Hakemler Organizatörü olmuştur.

2007 yılında Les Binet ve Peter Field, pazarlama etkililiğini etkileyen unsurlara ilişkin bir çalışma olan Marketing in the Era of Accountability’i yayınlamıştır. The Guardian tarafından “pazarlama alanındaki tüm ciddi akademisyenler tarafından okunması zorunlu” bir çalışma olarak tanımlanan bu araştırma, Les ve Peter’ın IPA için tasarlanması ve oluşturulmasına yardımcı olduğu bir etkililik vaka geçmişi veritabanı olan IPA dataBANK’a dayandırılmıştır.

Les, Wharton İşletme Fakültesi’nin Reklamcılığın Geleceğine İlişkin Küresel Danışma Kurulu üyesi ve Admap dergisi devamlı köşe yazarıdır.