MEHMET SEZGİN

myGini, Kurucu ve CEO

Mehmet Sezgin, 2012 ve 2016 yılları arasında,  BBVA’nın Global Ödeme Sistemleri bölümü bünyesinde başkanlık ve Garanti Ödeme Sistemleri’nde eşbaşkanlık yapmıştır.

Mayıs 2016’da kendi ödeme start-up’ı myGini, Inc.’i kurmuştur.

Yeni teknolojilere kalpten inanan Sezgin, BBVA’da calışırken yeni bir dijital cüzdan yaratılmasına yardımcı olmuştur. BBVA Wallet isimli bu ürün İspanya, Şile, Meksika, ABD, Türkiye ve Kolombiya’da aktif olarak kullanılmaktadır, Türkiye’deki Bonus Flash dahil olmak üzere 10 milyon indirilmeye ulaşmıştır.

Sezgin, BBVA’dan önce, 1999 ve 2012 yılları arasında Garanti Ödeme Sistemleri’ni kurup yönetmiştir. 2000 yılında, Türkiye’deki ilk çipli kartları çıkarmış, bir müşteri sadakat programı olan Bonus Kart’ı yaratarak Türk Hava Yolları ortaklığında kart sahiplerini mil kavramıyla tanıştırmıştır. Türkiye’nin tamamen Çip ve Pin (EMV) sistemine geçmesi konusunda rol sahibi olmuştur. Garanti Sezgin’in yönetimi döneminde, Avrupa’da kredi kartı veren kurumlar arasında 4’üncü sıraya yükselmiştir.

Sezgin, kariyerine 1984 yılında Price Waterhouse’ta danışmanlık yaparak başlamıştır. Birkaç sene bankacılık sektöründe çalıştıktan sonra 1993 yılında Türkiye’de bir MasterCard ofisi açmış ve MasterCard Avrupa için Avrasya bölgesinin başkanlığını yapmıştır. Bankalararası Kart Merkezi’nde ve MasterCard Avrupa’da başkanlık ve kurul üyeliği yapmıştır. Türkiye’de Kredi Kayıt Bürosu’nda başkanlık yapmış ve Bankacılar Derneğinde Risk Merkezileştirme Platformu’nun da başında bulunmuştur.

Sezgin lisans öğrenimini ODTÜ’de görmüş, Massachusetts Üniversitesi’nde Fulbright bursu ile MBA yapmıştır.