MORAN CERF

Nörobilimci ve İşletme Profesörü, Kellogg School of Management

Moran Cerf, Kellogg İşletme Fakültesinde ve Northwestern Üniversitesindeki nörobilim programında nörobilim ve işletme profesörü olarak çalışmaktadır.

Dr.Cerf aynı zamanda karmaşık sistemler enstitüsünün bir üyesi ve MIT Media Lab’de ise misafir öğretim üyesidir.

Çalışmalarında psikolojimizin, davranış değişikliklerinin, duygunun, karar vermenin ve hayallerin altında yatan mekanizmaları anlamak için nörobilim yöntemlerini kullanmaktadır.

Çalışmaları örneğin şu tip soruları ele almaktadır: “Beynimizdeki bilinçli algılar nasıl oluşmaktadır?”, “Duygularımızı nasıl kontrol edebiliriz?” ve “İçeriği ilgi çekici bulup bulmayacağımızı hangi beyin mekanizmaları belirler?”

Son zamanlardaki odak noktası, karar verme sürecinin altında yatan nörolojik mekanizmalar olmuştur. Bu sayede, gelecekteki seçimlerimizi tahmin etmeye ve kararlarımızda ne kadar özgür olduğumuzu araştırmaya yönelik yeni bir bakış açısı sunmaktadır. Takdir gören çalışmalarında, Prof. Cerf, hastanın beynine yerleştirilen elektrotları kullanmakta ve münferit sinir hücrelerinin aktivitesini kaydederek beyin ameliyatı geçiren hastaları incelemektedir. Bu nedenle de, çalışmaları beynimizi direkt olarak içten gözlemleyerek psikolojimizi anlamanın yeni bir yolunu sunmaktadır.

Dr. Cerf, Tel-Aviv Üniversitesi’nden Fizik alanında lisans derecesi ve Felsefe alanında yüksek lisans derecesi almıştır ve Caltech’te de nörobilim alanında doktora yapmıştır.

Çok sayıda patenti vardır ve eserleri, Nature and Journal of Neuroscience gibi geniş kapsamlı akademik dergilerin yanı sıra  Scientific American Mind, Wired, New Scientist gibi popüler bilim dergilerinde ve diğer mecralarda yayınlanmıştır.
PopTech, TED, TEDx, Google Zeitgeist, DLD ve diğer yerlerde yaptığı halka açık konuşmalarla araştırmalarının çoğunu halkın erişimine açmış ve milyonlarca izlenme sayısına ulaşmış ve çok sayıda takipçi toplamıştır.

Buna ek olarak, Öğretim iyileştirme ödülü ve mükemmellik için prestijli başkanlık ödülü de dahil olmak üzere çalışmaları için çeşitli ödüllere layık görülmüştür. Kısa bir süre önce “40 yaşın altında önde gelen 40 profesörden biri” seçilmiştir.

Dr. Cerf’in akademik kariyeri öncesinde, yaklaşık on yıllık bir iş hayatı olmuştur; bilgisayar güvenliği (bilgisayar korsanı olarak), ilaç, telekom, moda, yazılım geliştirme ve yenilik araştırmalarında çeşitli görevler üstlenmiştir.

Dr. Cerf, Amerikan Film Enstitüsü’nün (AFI) Alfred P. Sloan profesörüdür; burada, filmde bilim üzerine yıllık senaristlik dersi vermektedir ve CBS’nin “Bull” ve “Limitless”i, USA Network’ün “Falling Water”ı gibi çeşitli TV şovlarına ve daha fazlasına ve çeşitli  Hollywood filmlerine danışmanlık yapmaktadır.