Women to Watch

TÜRKİYE’NİN FARK YARATAN KADINLARI WOMEN TO WATCH’TA BULUŞUYOR!

Dünyanın en büyük pazarlama iletişimi yayını Advertising Age tarafından pazarlama, reklamcılık ve medya dünyası başta olmak üzere iş dünyasındaki en başarılı kadınları onurlandırmak üzere düzenlenen ve 2013 yılından itibaren MediaCat tarafından Türkiye’de de gerçekleştirilmeye başlandı.

ABD ve Türkiye’nin yanı sıra Çin ve Brezilya’da da gerçekleştirilen ve iş dünyasında son bir yılda ortaya koydukları başarılarla adından söz ettiren kadınları bir araya getiren Women to Watch; Ad Age’in belirlediği kriterler çerçevesinde belirlenen adayların, Ad Age ve MediaCat’in editoryal standartları içinde titiz bir değerlendirmeye tabi tutulmalarıyla belirleniyor.

Women to Watch

 • NURTEN ÖZTÜRK

  NURTEN
  ÖZTÜRK

  OPET, Yönetim Kurulu Üyesi

  NURTEN ÖZTÜRK

  NURTEN
  ÖZTÜRK

  OPET, Yönetim Kurulu Üyesi

  Mengen’de 1949 yılında doğan Nurten Öztürk, ilk ve ortaokulu Mengen’de tamamlayarak, Sinop Kız Öğretmen Okulu, Çapa Yüksek Öğretmen Okulu ve Fen Fakültesi Zooloji-Botanik Bölümü’nü bitirerek 1971 yılında Akşehir Öğretmen Okulu’na Biyoloji öğretmeni olarak görevine başladı. Aynı yıl okul arkadaşı Fikret Öztürk ile evlendi.

  Görev aldığı tüm okullarda laboratuvar çalışmalarına öncelik verdi. 1984 yılında öğretmenlikten ayrılarak aile şirketi olan ve 1980 yılında kurulan Öztürkler Petrol Ltd. şirketinde çalışmaya başladı.

  Eşi Fikret Öztürk ile birlikte 1992 yılında İstanbul’a gelerek Türkiye’nin ilk yerli akaryakıt şirketi olan OPET Petrolcülük A.Ş.’yi kurdu. Kuruluşundan itibaren şirketin her bölümünde aktif olarak görev yapan Nurten Öztürk; OPET’in; Temiz Tuvalet Kampanyası, Yeşil Yol Projesi, Örnek Köy Projesi, Tarihe Saygı Projesi ve Trafik Dedektifleri projelerinin fikir lideri ve yöneticisidir.

  Sosyal sorumluluğu kurum kültürü olarak benimseyen OPET’in gerçekleştirdiği tüm projeler, Nurten Öztürk’ün öngörülü ve azimli tutumuyla; sürdürülebilir, sonuç odaklı ve toplumsal sorunların çözümüne yönelik olarak ekonomik kalkındırmayı destekleyici niteliktedir. Özellikle Temiz Tuvalet Kampanyası ile ülkenin çok önemli bir sorununa dikkat çeken Nurten Öztürk “Temiz Tuvalet Kampanyası” ile IPRA (Uluslararası Halkla İlişkiler Derneği ) sosyal sorumluluk büyük ödülüne layık görülmüştür. Nurten Öztürk,  2001 yılında Dünya Gazetesi’nin düzenlediği yarışmada Yılın Kadın Yöneticisi ödülüne layık görülmüştür. 16 yıldır devam eden “Temiz Tuvalet  Kampanyası” Türk Standartları Enstitüsü’nden davet almış ve TSE işbirliği ile halka açık tuvaletler için belirlenen standartlar İçişleri Bakanlığı’nca işyeri ve restoran tuvaletleri de dahil olmak üzere tüm tuvaletlerde zorunlu kılınmıştır.  Bugün Türkiye’de hijyen ve temizlik kavramlarına olan ilgi ve bu konudaki hassasiyet “Temiz Tuvalet Kampanyası”nın geldiği noktayı özetlemektedir.

  2013 yılında iş dünyasının en prestijli organizasyonlarından Stevie Awards’ta Sağlık, Güvenlik ve Çevre Programı kategorisinde ödül alan “Temiz Tuvalet Kampanyası”na 2014 yılında Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) tarafından “Etkililik Ödülü” verildi. Aynı yıl Game Changers (Oyunu Değiştirenler) Ödülleri kapsamında OPET, ‘İlham Ver’ kategorisinde ‘Temiz Tuvalet Kampanyası’ ile ‘hijyen’ anlayışına yeni bir bakış açısı getirerek diğer markalara da bu konuda ilham verdiği için ödüle layık bulundu.

  Yeşil Yol Projesi ise 2004 yılı TUHİD (Türkiye Halkla İlişkiler Derneği) tarafından “Altın Pusula” ile ödüllendirilmiştir. Proje , İSO 2010 Yılı Sürdürülebilir Çevre Dostu Ürün ve Uygulama Ödülleri’nde Kurumsal Sosyal Sorumluluk (KSS) dalında 3’üncülük almıştır. 2006 yılında Gelibolu Yarımadası’nda başlatılan “Tarihe Saygı Projesi” nedeniyle Çanakkale Rotary Kulübü Toplum Hizmetleri Üstün Hizmet Ödülü vermiş, aynı zamanda şehrin fahri hemşehrisi de ilan etmiştir. Çanakkale Sanayicileri ve İş Adamları Derneği ise Çanakkale iline katkıları nedeniyle Nurten Öztürk’e “Kent Hizmet Ödülü “ vermiştir. Tarihe Saygı Projesi ile TÜHİD Altın Pusula jüri özel ödülünü alan Nurten Öztürk, TBMM tarafından ülke yararına karşılıksız hizmette bulunan kişi ve kurumlara verilen 2007 yılı Üstün Hizmet Ödülüne layık görülmüştür. Tarihe Saygı Projesi 2009 yılında ‘En Başarılı Koçlular Ödülleri’nde ‘jüri özel ödülü’nün de sahibi olmuştur.

  Ülkemizin en büyük sorunlarından biri olan “trafik” sorununa çözüm bulmak amacıyla 2013 yılı sonunda duyurusu yapılan “Trafik Dedektifleri” Projesi ise; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü,  Polis Eşleri Kaynaşma- Yardımlaşma Derneği (PEKAY) işbirliğinde ve OPET’in katkıları ile başlamıştır. Proje ile 3-17 yaş arası çocuklar ve çocuklar kanalıyla büyüklere ulaşılarak 3 yıl içinde 1,5 milyon çocuk ve gencin trafik konusunda bilinçlendirilmesi hedeflenmektedir. Proje, 2014 yılında Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’nun (TİSK) geleneksel hale getirdiği TİSK Kurumsal Sosyal Sorumluluk Ödülleri’nde ‘İyi Uygulama Ödülü’nün sahibi oldu. Aynı yıl ‘En Başarılı Koçlular Ödülleri’nde İşbirliği Geliştirenler kategorisinde “Trafik Dedektifleri Projesi” ödüle layık görülmüştür.

  Nurten Öztürk, 2015 yılında ise ‘Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği’ tarafından ”Yılın Kadını” seçilmiştir.  Bugün Nurten Öztürk’ün her biri markalaşan OPET Bilinçli Toplum Projeleri nedeniyle aldığı teşekkür mektupları ödül ve plaket sayısı yüz bini aştı. Halen OPET Yönetim Kurulu Kurucu Üyesi olarak görev yapan Nurten Öztürk, iki erkek ve bir kız çocuk annesidir.

 • NİL BAĞCIOĞLU

  NİL
  BAĞCIOĞLU

  CEO, Rafineri

  NİL BAĞCIOĞLU

  NİL
  BAĞCIOĞLU

  CEO, Rafineri

  Boğaziçi Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi mezunuyum. Reklamcılık kariyerime Reklamevi Y&R’da başladım. Profesyonel olarak McCann Erickson, Lowe Adam ve Güzel Sanatlar’da çalıştıktan sonra 1996 yılında Total İletişim’in kurucu ortaklarındandan biri oldum. 2001 yılında da oradan ayrıldım ve Rafineri Reklamcılık’Ikurduk. Halen Rafineri’nin Yönetim Kurulu Başkanıyım. Ajans olarak yıllardır pek çok sosyal sorumluluk projesine destek verdik. Özellikle kadın konularına önem veriyoruz. Son dört yıldır Reklamcılar Derneği yönetim kurulunda görev yapıyorum, son iki yıldır da derneğin asbaşkanıyım.

 • BEYZA KAPU

  BEYZA
  KAPU

  L'Oréal, CMO

  BEYZA KAPU

  BEYZA
  KAPU

  L'Oréal, CMO

  İş hayatına 2003 yılında Colgate Palmolive şirketinde Ürün Müdürlüğü’nde başladı. İki sene boyunca diş macunu pazarına odaklı olarak çalışan Beyza Kapu; Türkiye’de ağız ve diş sağlığını geliştirmek için TDB (Türk Dişhekimleri Birliği) ile ‘Ağız Sağlığı Günleri’; Eğitim Bakanığı ile ‘ Parlak Dişler Parlak Bir Gelecek’ ; Sağlık Bakanlığı ile ‘Bilecik  Ağiz Sağliği Geliştirme Programı’ organize ederek Türkiye’ de binlerce kişinin bu konuda bilinçlenmesine katkıda bulundu. Tüketici alışkanlıklarını gözlemleyerek geliştirdikleri ‘ Colgate Misvak’ lansmanı ile pazarın büyümesi ve Colgate’ in Pazar payı kazanması konusunda da önemli bir rol oynadı. Bu lansman için seçtiği işbirlikçisi Tema ile Türkiye’ nin doğal hayat zenginliğine destek verdi.

   

  2005 yılında Türkiye pazarına girmek isteyen Kimberly Clark şirketinin kuruluşunda, Ovisan fabrikasını satın alarak Türkiye’ de başlattığı yatırımlarında, Kotex, Huggies gibi markaların Türkiye’ de lansmanında aktif rol oynadı. Grup Ürün Müdürü ve Medya& Pazar Araştırma Müdürü olarak iki pozisyonu yönettiği bu şirketten 2007 yılında üniversite günlerinden beri hayalindeki firma olan L’Oréal için ayrıldı ve o günden beri bu şirkette pazarlama alanina odaklı olarak çalışmakta. 2007-2010 yıllarını Türkiye’ deki pazarlama operasyonunda geçiren Beyza Kapu, 2010 yılında şirketin Paris’ deki ana merkezinde Orta-Doğu ve Batı Avrupa’ da Saç Ürünleri Kategori’ sinden sorumlu Pazarlama Müdürü rolüne terfi etti. Genç yaşta aldığı bu sorumluluğu, hem kariyer hem kişisel gelişiminin yapı taşlarından biri olarak yorumlayan Beyza Kapu, 2012 yılında Türkiye’ ye Pazarlama Direktörü olarak döndü.

   

  L’Oréal Türkiye’nin yerli yüzleri ile ilk reklam filmi çekimleri sayesinde Türkiye’ ye özel iletişim, ürün geliştirme ile ilk defa Türkiye’ ye özel formuller,  yeniden yapılanma ile yeni ve daha profesyonel  bir pazarlama organizasyonu kurulmasını sağlayan Beyza Kapu; hem kozmetik pazarının iki haneli rakamlarla büyümesinde hem de şirketin Pazar büyümesinin x2 katı değerde ilerleyerek, Türkiye’ de 3 numaradan 1 numaralı şirket olmasında aktif rol oynadı.

   

  2014 yılında, halen devam ettirmekte olduğu CMO(Chief Marketing Officer) poziyonuna yükselen Beyza Kapu’ nun ajandasında dijital çağda pazarlama yöntemi, şekli, süreci ve organizasyonunun adaptasyonu ve iyileşmesi var. İçerik pazarlama, organik pazarlama, big data, precision media gibi konulara uzun zamandır odaklanan ekibiyle; makyaj.com ve sacsırları.com  gibi iki native site lanse etti. Bu siteler hem Türkiye’ de hem dünyada başarı örneği seçildi.

  L’Oréal içinde Rusya, Kanada, Avustralya gibi ülkelerde ve Doğu Avrupa bölgesinde bu sitelerin aynısı Türkiye örnek alınarak uygulandı.

  Big Data ( Büyük Veri) ya verdikleri önem ve Google ile yaptıkları işbirliği ile  Programmatik Medya nın yapı taşı olan DoubleClick Sistemi’ nin Türkiye’ deki ilk uygulayıcılarından oldu.

  Sosyal medya ve gerçek zamanlı pazarlamada pek çok başarılı projeye imza attı. “Glassroom” projesi ile gerçek zamanlı Pazar dinleme ve etkileşime geçme için sosyal medya yönetimini şirket içine taşıdı. Dijital çağda değişen pazarlamanın ve etkileşimin gücüyle büyülenip, ekibiyle birlikte yeni alanlar ve projeler üreterek büyümek son günlerde en keyif aldığı aktivite haline geldi.

   

 • BURÇAK GÜNSEV

  BURÇAK
  GÜNSEV

  Wanda Digital, Ajans Başkanı

  BURÇAK GÜNSEV

  BURÇAK
  GÜNSEV

  Wanda Digital, Ajans Başkanı

  Burçak Erbatuk Günsev, 1978 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul Bilgi Üniversitesi  VCD (Görsel İletişim Tasarımı) bölümünün ilk mezunlarından oldu.

  2000’li yıllarda BTL ve medikal işler üzerine odaklandığı ajansı ile reklamcılık kariyerine başladı. 2006 yılında, ajans yapısını değiştirdi ve dijital dünyanın reklam sektöründeki yerini öngörerek, şu anda yönetici ortağı olduğu Wanda Digital reklam ajansını, 2011 yılında da ajansın sosyal medya departmanı Wanda Socialist’ı kurdu.

  Wanda Digital, sektöründe lider bir çok global ve yerel markalar ile çalışarak, 200’ün üzerinde ödül kazanmıştır. 2015 yılında WPP’nin ajans grubu J. WalterThompson Company ile bir ortaklık gerçekleştirerek, networkün önemli bir parçası haline geldi.

  Burçak Erbatuk Günsev, dijital dünyanın ilerleyişi üzerine seminer, konferans ve eğitimler vererek gençlerin sektöre kazanılmasına destek vermeye devam ediyor.

 • SANEM OKTAR

  SANEM
  OKTAR

  directComm Marketing Group & Limonsocial, Kurucu Ortak

  SANEM OKTAR

  SANEM
  OKTAR

  directComm Marketing Group & Limonsocial, Kurucu Ortak

  Sanem Oktar, İzmir Bornova Anadolu Lisesi’nin ardından Marmara Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu. Kariyerine 1993 yılında Colgate Palmolive Türkiye’de başlayan Sanem Oktar bir seri kadın girişimcidir. 1997 yılında ilk şirketi Tribeca İletişim Danışmanlığı’nı kurdu. İki yıl sonra  satış ve pazarlama destek hizmetleri veren Tribal Satış ve Pazarlama Destek Hizmetleri’nin kurucu ortağı olan Sanem Oktar, 2000 yılında da veri tabanına dayalı pazarlama şirketi directCom şirketini kurdu. 2002 yılında birebir pazarlama konusunda danışmanlık veren dünyanın önde gelen şirketlerinden Peppers&Rogers Türkiye ofisinin kurucu ortakları arasında yer aldı. Sanem Oktar, 2011 yılında da Limonsocial sosyal medya ajansını kurdu. Şuan CRM, Etlinlik, Dijital Pazarlama konusunda entegre pazarlama çözümleri sunan directComm Marketing Group ve Limonsocial şirketlerinde yönetici ortak ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak iş yaşamını sürdürmektedir. Sanem Oktar, içinde bulunduğu sektörü geliştirmek adına, 2005 yılında kurulan DPİD’in 12 kurucu üyesinden biri oldu ve 2007-2009 yıllarında DPİD Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yaptı. İletişim, satış ve pazarlama danışmanlığı konusunda Türkiye’nin belli başlı markaları ile farklı sektörlerde çalışan Sanem Oktar, kariyeri boyunca ulusal ve uluslararası birçok farklı marka ile çalıştı. Sanem Oktar evli ve iki kız çocuğu annesidir.

 • Gözde Akpınar

  GÖZDE
  AKPINAR

  Betek Grubu, Yönetim Kurulu Başkanı

  Gözde Akpınar

  GÖZDE
  AKPINAR

  Betek Grubu, Yönetim Kurulu Başkanı

  Gözde Akpınar, 1980 yılında İstanbul’da doğdu.  Saint Joseph Fransız Lisesi’nde eğitim aldıktan sonra İstanbul Bilgi Üniversitesi İşletme- İktisat bölümünü bitirdi. Bununla beraber, okuduğu üniversitenin sunduğu bir imkânla İngiltere’de Portsmouth Üniversitesi’nde aynı bölümü bitirdi

 • ELA GÖKKAN SAVCI

  ELA GÖKKAN
  SAVCI

  MullenLowe Istanbul Ajans Başkanı

  ELA GÖKKAN SAVCI

  ELA GÖKKAN
  SAVCI

  MullenLowe Istanbul Ajans Başkanı

  Ela Gökkan Savcı, 1975 İstanbul doğumlu. FMV Işık Lisesi’nden sonra Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi ve UCLA’de eğitimini tamamladı.

  Reklamcılığa 20 yıl önce Young & Rubicam/Reklamevi’nde müşteri temsilcisi olarak başladı ve çok kısa zamanda marka takım direktörü oldu.

  2005 yılında Medina Turgul/DDB’ye katıldı ve kısa bir sürede yeni kurulmakta olan DDB&Co’ya geçerek genel müdür yardımcısı olarak görev aldı.

  2011 yılında Panna adında bir reklam ajansı kurdu ve Panna henüz bir yılını tamamlamadan elemanları ve müşterileriyle birlikte Türkiye’nin en köklü ajanslarından MullenLowe Istanbul ile birleşti. Mayıs 2012’de MullenLowe Istanbul’un başına geçen Ela Gökkan Savcı halen bu şirkette yönetim kurulu başkanı ve CEO olarak görev yapıyor.

  Ela Gökkan Savcı, evli ve bir kız çocuk annesi. Reklamcılar Derneği Yönetim Kurulu üyesi.